22.01.2018 17:30

Rozhovor s Matejom Paulíkom

V sérii rozhovorov sa dozvieme viac o pretekároch klubu,nie len z pohľadu cyklistiky...


Ďalším pretekárom klubu, ktorý neodmietol prezradiť o sebe viac je kadet Matej Paulík. Prvý člen klubu a jeden z tých, ktorí to všetko začali a bez ktorého by dnes klub nebol tým čím je. Svoje prvé preteky absolvoval v kategórii starších žiakov a súčasnosti sa nachádza v príprave na pôsobenie v kategórii kadet druhoročiak. Pódiové umiestnenia získal najmä v uplynulej sezóne 2017 a jeho výkonnosť má stúpajúcu tendenciu.

Matej sme radi že si prijal ponuku na rozhovor, mohol by si sa nám v skratke predstaviť?

Mám 15 rokov, v cyklistike som druhý rok kadet. Študujem na osemročnom gymnáziu, mám rád rockovú a hard-rockovú hudbu. Mimo tréningu rád vybehnem s kamarátmi do mesta alebo si zahrám počítačové hry.

Vieme o tebe že si tiež začínal s plávaním, podobne ako M. Ďuriš, aká bola tvoja cesta k cyklistike?

Áno je to tak, pred cyklistikou som chodieval plávať, tam som sa spoznal s Mišom Ďurišom a Andrejom Čerňanským. Plávanie ma veľmi nebavilo, ale iný šport som neskúšal. K cyklistike som sa dostal úplnou náhodou vďaka novinám, v ktorých bolo napísane o nábore do začínajúceho klubu MCK Nitra. Bol som vlastne prvý, kto sa trénerovi prihlásil.

Plávanie sa pre nás ukazuje ako liaheň cyklistov, asi by sme mali začať robiť viac náborov práve na plavárni... Ako dlho sa teda venuješ cyklistike a čo ťa na tomto športe tak láka.

Cyklistike sa venujem štvrtý rok. Za tento čas som zistil, že cyklistika ma skutočne baví na rozdiel od plávania ktorému som sa venoval predtým. Je to super šport a určite ho odporúčam každému, kto má rád bicykle a cestu. Ale žiada si taktiež riadnu dávku pevnej vôle, pretože je to náročný šport. Na cyklistike ma baví v podstate všetko, teda až na trenažérové tréningy, ale najlepšie je aj tak to, čo spomenul aj Mišo v svojej odpovedi, že najlepší zážitok je ten, keď vyšliapete na riadny kopčisko, a potom sa spustíte dolu zjazdom ako „kráľ“.

V klube si známy ako najlepší zjazdár a málokto si dovolí v zjazde to čo ty, je to adrenalínový zážitok ktorý ťa evidentne baví. Máš nejaký zážitok spojený s rýchlosťou alebo situáciu na ktorú rád spomínaš?

Určite áno. Rád spomínam na to, ako som v Martine získal druhé miesto. Bolo príšerné počasie a moja opotrebovaná zadná guma sa na vode šmýkala, brzdy museli najskôr vyšúchať vodu z ráfiku. Bol to strašný adrenalín, ale najlepšie bolo, keď som zistil, že som druhý a Mišo v tesnom závese za mnou tretí.

Máš nejaký vzor alebo ciele, ktoré by si chcel v tomto športe dosiahnuť?

V mojom prípade sa asi nedá hovoriť o vzoroch ani cieľoch, lebo nerobím cyklistiku preto, aby bol so mňa „Sagan“. Cyklistiku robím preto, že ma baví, je to úžasný šport. Samozrejme, tým nechcem povedať, že mi by mi bolo úplne jedno, na akom mieste skončím. To nie, snažím sa bojovať o každú jednu pozíciu. Chcel som tým len povedať, že nemusí zo mňa byť profesionál, jednoducho ja to robím preto, že ma to veľmi baví.

Veľmi rozumný názor, cyklistikou sa predsa máme hlavne baviť. Ktorá disciplína ťa baví najviac?

Toto je ťažké hodnotiť, nemám obľúbenú disciplínu. Každá disciplína má niečo čo, mám rád, ale aj niečo čo už nemám až tak veľmi v obľube.  

Máš ešte okrem cyklistiky aj iné aktivity alebo záujmy?

V základnej umeleckej škole sa pár rokov venujem počítačovej grafike, a teraz som sa začal učiť hrať na gitaru.

Už si druhý, ktorého to ťahá aj k hudbe takže možno časom ešte popri pretekoch absolvujeme aj nejaké koncerty :) Každopádne ti ďakujme za tvoj čas a že sme sa mohli dozvedieť niečo o tvojom pohľade na cyklistiku a nahliadnuť aj do tvojho súkromia. Prajeme ti do nevej sezóny hlavne veľa radosti z cyklistiky a keď sa podarí aj dobré výsledky, ktoré človeka asi vždy potešia.